www.olejkowyzielarz.pl

 

BORELIOZA OBJAWY

 

Borelioza to taka choroba która może dawać praktycznie nieskończenie wiele objawów. Nie ma szans aby wymienić wszystkie. Są jednak takie podstawowe, charakterystyczne, które pozwalają na odróżnienie jej od innych chorób. Uszeregowałem je pod kątem specyficzności czy częstotliwości występowania.

Teoretycznie wszystko powinno się zacząć od ukąszenia kleszcza. Ludzie myślą, że kleszcze to tylko takie paromilimetrowe brązowe czy prawie czarne osobniki dość znacznie powiększające swoje rozmiary po ugryzieniu i że zawsze zobaczy się kleszcza. Tymczasem spora część ludzi choruje, ma objawy i nigdy nie widziała na swojej skórze żerującego kleszcza. Musimy pamiętać, że przyczyną zachorowania mogą być też ugryzienia nimfy - to taka wcześniejsza forma dorosłego osobnika - która jest b. mała, prawie przeźroczysta, praktycznie niewidoczna i raczej nie ma większych szans na jej dostrzeżenie. Większość ludzi była ugryziona przez kleszcza, większość ludzi o tym nie wie i ogromna większość ludzi nie choruje na boreliozę.

Pierwszym takim najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień. Występuje u mniejszej połowy chorych. Rumień może różnie wyglądać, ale najczęściej ma pewne cechy charakterystyczne - jest to zaczerwienienie różnej wielkości, niekoniecznie występujące w miejscu ugryzienia które na zewnętrznej części jest bardziej intensywne, takie bardziej przekrwione, a środek czy centrum są jaśniejsze. Rumień występuje jedynie u 30-50% chorych.

Drugim dość charakterystycznym objawem jest szybka męczliwość, chodzi o niewytłumaczalne czy nieuzasadnione zmęczenie, które pojawia się dość szybko praktycznie przy każdej aktywności fizycznej, zresztą nie tylko, bo praktycznie jesteśmy cały czas zmęczeni. Często wydłuża się sen (ale też niektórych trapi bezsenność, szczególnie przy koinfekcjach), nachodzi nas potrzeba położenia się, odpoczynku, drzemki. Brakuje nam tchu, mamy zawroty głowy, nie możemy długo stać, pojawiają się zaburzenia równowagi.

Następny objaw występujący u największej ilości chorych to bóle. Kto wie czy właśnie bóle praktycznie wszystkiego nie są najbardziej charakterystycznym objawem, moja paruletnia praktyka to właśnie ten objaw stawia na pierwszym miejscu, chociaż nie zawsze. Najczęściej chodzi o bóle stawów, praktycznie wszystkich - nadgarstki, ręce, palce, kolana, łokcie, barki. Stawy mogą być opuchnięte, podobnie jak węzły chłonne.

Poza tym bardzo częste są bóle głowy, uszu - występują szumy, dzwonienia, bezprzyczynowe bóle zębów, trzeszczenie, sztywność czy bóle karku, bóle gardła. Jeśli chodzi o głowę to najdotkliwsze są przeróżne silne bóle umiejscowione w różnych miejscach, ale mogą również występować drżenia różnych mięśni twarzy.