www.olejkowyzielarz.pl

 

PROBIOTYKI

 

 

 

   Nazwa ta pochodzi od greckich słów pro bios czyli dla życia i nazwa ta dobrze oddaje ich rolę w organizmie człowieka. Są to specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz jeden gatunek drożdży probiotycznych ( Saccharomyces Boulardii – zawiera je popularny w Polsce preparat Enterol) które zasiedlają przewód pokarmowy.

 

Jeśli chodzi o te drożdże to trzeba pamiętać, że w przewodzie pokarmowym dominują jednak (ponad 98%) bakterie i to one a nie drożdże są najważniejsze. I to przede wszystkim tych dobrych bakterii powinniśmy dostarczać.

 

Jeśli już stosujesz Enterol to osobno i przed probiotykami.

 

Stosując dowolny antybiotyk powinieneś stosować równocześnie probiotyki i to jeszcze przez parę dni po zakończeniu brania antybiotyku. Pamiętaj, że antybiotyk zabija nie tylko „złe” ale dokładnie wszystkie bakterie, w tym te dobre dlatego niezbędne jest ich uzupełnianie.

 

Probiotyki są dla mnie jednym z głównych filarów na którym opieram walkę z grzybicą i nie tylko.

 

Ponieważ dość często problemy grzybicze występują razem z problemami pasożytniczymi dlatego probiotyki zawsze będą mogły wspomóc organizm również w tym wypadku. Probiotyki wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego i nie tylko tego organu. Są to „żywe” bakterie najczęściej kwasu mlekowego które pomagają zachować i wspomóc prawidłową florę bakteryjną.

 

Używając probiotyków pamiętaj o prostej zależności – im więcej dobrych bakterii tym mniej grzybów.

 

Każda terapia antybiotykowa czy antybakteryjna innymi środkami zawsze niszczy bakterie i te złe i niestety te dobre też, szczególnie w przewodzie pokarmowym. Te bakterie walczą z grzybami i nie pozwalają na ich zbytni rozwój.

 

 Są dwa postawowe szczepy bakterii zwalczających Candida albicans ( najczęściej występujący szkodliwy grzyb), są to Lactobacillusy i Bifidusy. Do najlepszych mlekowych należą: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum. Bardzo dobrze działa Lactobacillus rhamnosus – jest to jeden z najważniejszych szczepów. Dodatkowo bardzo polecanym szczepem są baterie z rodzaju Bifidus np. lactis czy longum, rzadziej polecam rodzaj drożdży Saccharomyces boulardii (w preparacie Enterol).

 

Kupując probiotyk sprawdź zawsze ilość bakterii i ilość szczepów. Zwracaj uwagę czy występują wyżej wymienione nazwy.

 

Pamiętaj, że lekarze i farmaceuci niestety często nie mają wystarczająco wiedzy i mogą polecić probiotyk niewiele warty lub taki za polecenie którego dostają pieniądze. Niestety musisz polegać na sobie i na informacjach zawartych na tej stronie. Jeszcze niedawno najpopularniejszym probiotykiem polecanym i kupowanym w Polsce był taki który zawierał 300.000.CFU czyli tyle co nic. CFU to skrót od angielskiej nazwy Colony Forming Units – jednostka tworząca kolonię - skrót oznaczający pojedyncze komórki z których powstaną kolonie komórek.

 

 

 

Jest wiele badań naukowych mówiących o tym, że minimalną skuteczną ilością kultur bakterii to ilość 5 mld CFU. Podzielam ten pogląd. To minimum.

 

Ja zalecam  przynajmniej 10 mld na dzień, im więcej tym lepiej.

 

Zasadę tą stosuję również w stosunku do dzieci. Brak jest doniesień naukowych mówiących o szkodliwości nadużywania probiotyków. Używanie probiotyków zawierających 1 czy 2 szczepy bakterii i w ilości kilkuset tysięcy (co jest bardzo częste i niestety wielu lekarzy w Polsce poleca takie specyfiki) jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto i nie ma większego znaczenia terapeutycznego.

 

Dobry probiotyk to taki który ma przynajmniej 3 szczepy i parę miliardów CFU, w tym obowiązkowo muszą być Lactobacillusy i Bifidusy.

 

Proszę pamiętać przy stosowaniu antybiotyków i probiotyków równocześnie aby nigdy nie brać probiotyków równocześnie z antybiotykiem. Wiele osób o tym nie pamięta i antybiotykiem zabija wszystkie probiotyczne bakterie. Probiotyki należy brać w odstępie paru godzin od antybiotyku. Jeśli bierzesz antybiotyk rano i wieczorem (np. o 8 i 20) to probiotyk weź w porze obiadowej (godz. 13-15) plus jedną dawkę jeszcze w nocy (12-2). Probiotyki warto trzymać w lodówce, w przypadku niektórych jest to wręcz obowiązkowe.

 

W Polsce i nie tylko jest wielu lekarzy którzy przywiązują niewielką wagę do probiotyków, tymczasem one same stosowane w b.dużych dawkach są w stanie samodzielnie rozwiązać problemy grzybicze. W tym przypadku należy stosować parę (nawet do 10) dawek w ilościach kilkadziesiąt miliardów CFU. Oczywiście nie jest to popularna opinia. Lekarz który zleca probiotyk zawierający jeden szczep czy kilkaset tysięcy CFU (jest to naprawdę częsta praktyka)nie zasługuje na miano dobrego lekarza. Wśród polskich lekarzy często dominuje następujący model – jeśli podaje antybiotyki to równocześnie zlecam leki przeciwgrzybiczne typu Nystatyna czy Flucofast i to powinno według nich rozwiązać ewentualne problemy z grzybicą.

 

Jeśli komuś nie odpowiadają moje zalecenia to proszę stosować się chociaż do tych międzynarodowych i brać przynajmniej 5 mld CFU.

 

Im więcej – zarówno bakterii jak i szczepów tym lepiej – to podstawowa zasada.

 

W Polsce wszystkie trzy szczepy dobrych bakterii zawiera: Fisioflor, Biopron9 oraz Primadolphilus Optima( trzeba kupować z USA lub na Allegro). Minimalna dzienna dawka bakterii jaką zalecam to przynajmniej 10 mld CFU. W cięższych stanach więcej. Koniecznie, takie dawki należy stosować, absolutnie nie mniej.

 

Niestety ceny probiotyków polskich producentów z niezrozumiałych przyczyn są dość wysokie, polecam szukać zagranicznych źródeł zaopatrzenia – iherb.com lub w Polsce zagranicznych specyfików, np. na Allegro.

 

Z oczywistych względów polecam Optimę plus Biopron9 lub inny tani – Probiolac plus, Biotic, Bactmiax, Bifoval, Prolactiv, Prebiot7. Na szczęście na rynek wchodzi coraz to więcej nowych probiotyków, więc moje listy są szybko nieaktualne. Szczególnie zalecane jest spożycie probiotyków w których są też bakterie z rodzaju Bifidobacterium. Podam niżej przykładowe probiotyki zawierające przynajmniej 2 szczepy. Kolejność oznaczeń następująca: nazwa, ilość szczepów, ilość bakterii w mld.

 

 Acidolac 2sz, 4 mld; Beneflora 6sz, 4 mld; Bactum 2sz, 1,6 mld; Biotic 7sz, 2 mld; Biopron 9 sz, 9 mld; Bactmiax 4sz, 4 mld; Bifoval 3sz, 3 mld; Biopron9 9sz, 9 mld; Candi-lact 4 sz; Forever active probiotic 6sz, 1 mld; For bactil 4sz, 2mld; Fisioflor 7sz,10 mld; GR8- Dophilus 8sz, 3,8mld; Lactoseven 7sz, o,8mld; Lacidofil 2sz, 2 mld; Linex forte 2sz,2mld; Lactoral 3sz, 10 mld; Olimp probio 2sz, 3 mld; Lacidozone 2sz, 1 mld; Prebio7-7sz,4 mld; Probacti4 Enteric 4sz, 3mld; Prolactiv 6sz, 3,5mld; Primadolphilus Optima 14sz, 35 mld; Probiolac plus 4sz, 4mld; Quatrum 4sz, 4 mld; Triflora 3sz;

 

Ponieważ zwracam uwagę na to aby moich pacjentów nie obciążać niepotrzebnymi kosztami zawsze polecam tańsze specyfiki oczywiście pod warunkiem, że mają wymagany skład i właściwości. Jest całkowicie realne zakupienie dobrego probiotyku w cenie poniżej 1zł za 1 tabletkę z wieloma miliardami CFU i paroma szczepami, jest to możliwe bardzo często za 50 -60gr/ 1 kaps. Najczęściej są to specyfiki nie polskich firm.

 

Pamiętaj sam licz swoje pieniądze(nikt nie zrobi tego za Ciebie) i nie przepłacaj. Możesz wybrać sobie inny probiotyk ale pamiętaj o zasadach o których wcześniej napisałem.

 

Polecam szczególnie następujące probiotyki dostępne w Polsce czy na allegro:

 

Probiotic10 (10szcz, 20 mld) firmy Puritans Pride po 50-70zł za 120 kapsułek.

 

Opitma czyli Primadolphilus Optima(14szcz,35 mld) niestety droga ale dobra ok.140zł za 60 kaps.

 

GR-8 Dophilus (8 szcz.4mld) 60 kaps. Za ok.55zł

 

Probiotic Complex firmy Swanson (4mld, 5 szczepów plus fruktooligosacharydy) 120kaps za ok73zł

 

Femflora firmy Swanson to probiotyk polecany kobietom ale ma „normalny probiotyczny” skład i właściwości (7szcz, 9 mld, 43zł/60kaps)

 

Z probiotyków dostępnych w Polsce najbardziej polecam czeski Biopron 9 – super skład, tani, (ok. 22zł za 30 kaps) dostępny w sporej części aptek, nie trzeba zamawiać w Internecie czy trzymać w lodówce. Pamiętaj o następującej rzeczy – jeśli aktualnie nie ma jakiegoś probiotyku to dla apteki nie jest żadnym problemem zamówić go w hurtowni tak abyś go miał następnego dnia.

 

Probiotyki dostępne na iherb.com, o dobrym składzie i cenie, nie wymagające przechowywania w lodówce, polecane przeze mnie:

 

Podaje pierwszą nazwę firmy, potem nazwę probiotyku, dalej ilość szczepów, ilość CFU (w miliardach jest to liczba bakterii w 1 kapsułce), ilość kapsułek w opakowaniu, cena w US$ (dolar USA)

 

NOW Foods, GR8 Dophilus (8szcz, 4 mld) 60kaps/9,93 USD

 

NOW Foods, 4 x 6 Acidophilus (6 szcz, 4 mld) 120 kaps/ 14 USD

 

Now Foods, 8 bilion Acidophilus & Bifidus (3 szcz, 8 mld) 120 kaps/16,56 USD

 

Country Life ,Power- Dophilus (4szcz, 12 mld) 200 kaps/ 18 USD

 

Jarrow Formulas, Dophilus EPS (8szcz, 5 mld) 120 kaps/ 27 USD

 

Healty Origins Probiotics (8szcz, 30 mld) 60 kaps/20 USD

 

Jeśli chodzi o drożdże Saccharomyces Boulardii w Polsce znane z preparatu Enterol 250 to producent nie podaje ilości – ile miliardów CFU lecz jedynie wagę – 250mg, jest to bardzo podejrzane i niewiarygodne bo waga jest kompletnie nieistotna, liczy się tylko liczba CFU. Nie wiadomo czy w tych 250mg jest 100.000. czy milion czy też miliard a może 10 mld CFU. W Polsce 10 saszetek kosztuje ok.18zł.

 

Producenci amerykańscy oczywiście też mają ten specyfik i podają konkretne liczby CFU więc wiesz co kupujesz i oczywiście ceny są znacznie niższe. Przykładowe zestawy:

 

Jarrow Formulas, Saccharomyces Boulardii, 5 mld w kapsułce, 180 kaps/ 26 USD

 

NOW Foods, Saccharomyces Boulardii, 10mld w kapsułce, 60 kaps/ 11,46 USD

 

Trzeba pamiętać jeszcze o jednym – niestety nie mamy gwarancji skuteczności a przede wszystkim jakości danego produktu. Chodzi o to, że w probiotyku powinny się znajdować żywe bakterie. Bardzo ważne jest też aby pamiętać o tym, że wysoka temperatura nie sprzyja probiotykom  dlatego nie ma większego sensu np. zamawianie latem probiotyków z USA.  Mam sporo informacji od pacjentów i muszę napisać, że czasem zdarza się, że zaczynam wątpić czy zawsze kapsułki zawierają żywe bakterie. Być może jestem przewrażliwiony ale niezależnie od wszystkiego zalecam zawsze rotację probiotyków. Poza tym zauważyłem, że nie wszystkim „podchodzą” dane probiotyki, jeśli np. zauważyłeś, że boli Cię brzuch to zmień probiotyk. Wybór jest naprawdę olbrzymi i powinno się tak robić.

 

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie 2-3 różnych probiotyków równocześnie.

 

Koszt przesyłki z iherb.com (USA) do Polski to 4 $. Paczki idą najczęściej 2-4 tygodnie. Dlatego warto zamówić wcześniej i mieć w zapasie. Probiotyki mają na ogół przynajmniej 1 rok ważności, często 1,5 roku. Najlepszą porą zamawiania probiotyków jest okres gdy panujące na zewnątrz temeperatury nie są za wysokie bo probiotyki jednak zdecydowanie wolą niższą temperaturę. Jest parę takich (często są to najlepsze probiotyki) które są sprzedawane tylko z lodówek ale o tych nie pisałem.

 

 Z innych probiotyków można polecić Flora 200-14, VSL 3, Microflor 130 ale cena jest porażająca i nie do zaakceptowania.

 

Wybór jest naprawdę olbrzymi, na pewno nie wymieniłem nawet większości probiotyków, można stosować dowolne, kieruj się zasadami o których pisałem wcześniej, z wyjątkiem Optimy cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości.

 

Poza probiotykami można się wspomóc preparatem Syntol który jest mieszaniną probiotyków, prebiotyków i enzymów stworzoną do oczyszczania układu pokarmowego z infekcji grzybami. Syntol od innych probiotyków różni się tym, że zamiast dostarczać żywych bakterii, skupia się na aplikowaniu na śluzówce jelit podłoża zapewniającego im możliwość wzrostu i kolonizacji dolnych odcinków układu pokarmowego. Kapsułki są odporne na działanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu produkt dociera w pełni tam, gdzie powinien.

 

Sporo informacji na ten temat probiotyków zawiera artykuł którego link podaję: http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2010,%204(71)/02_Nowak.pdf

 

Inny dobry artykuł naukowy umieszczony w czasopiśmie „Postępy Fitoterapii” 1/2009, s. 50-57 autorstwa A. Kędzia  Działanie probiotyków na organizm człowieka. Cz. II. Zastosowanie probiotyków w leczeniu i profilaktyce chorób.

 

Polecam również stosowanie substancji o nazwie laktuloza - wpływa ona korzystnie na stan naszych jelit a głównie kosmków, ponieważ działa rozwalniająco zalecam zacząć stosowanie od małych dawek i stopniowo zwiększać.

 

Pisząc o probiotykach nie sposób nie wspomnieć o prebiotykach. Prebiotyki są substancjami które stymulują czy umożliwiają lepsze zasiedlenie jelit przez pożyteczne bakterie. Połączenie probiotyków i prebiotyków nosi nazwę sybiotyku. Najczęściej stosowanymi prebiotykami są inulina (do kupienia w niskiej cenie na allegro) oraz laktuloza. Najczęściej sprzedaję się inulinę z cykori i agawy. Ceny to 19 -25 zł/250g. Oczywiście najlepsze są surowce pozyskiwane bezpośrednio z roślin. Najwięcej inuliny ma: cykoria, topinambur, karczoch, por, cebula, w korzeniu omanu i mniszka, również zboża - owies, pszenica. Są badania naukowe  potwierdzające i wykazujące  wyższość stosowania prebiotyków nad probiotykami. Ponieważ koszty prebiotyków są zdecydowanie niższe niż probiotyków ja też polecam  ich stosowanie. Szczególnie polecam następujący schemat stosowania: stosowanie probiotyków razem z inuliną a z czasem włączenie laktulozy. Gdy nie masz za dużo pieniędzy częśto może wystarczyć stosowanie samych prebiotyków czyli tylko inuliny.

 

 Ponieważ dostarczanie dobrych bakterii jest bardzo ważne warto również wspomóc się na inny sposób. Taki bardziej naturalny- np.mikstura  jawo ale koniecznie bez czosnku czy brać probiotyk w towarzystwie jogurtu probiotycznego który sobie sami zrobimy. Często już sama mikstura jawo wystarcza do pozbycia się nalotu z języka, czasem wystarcza sam sok z kiszonych ogórków stosowany przez parę dni. Są firmy które produkują „startery” takich jogurtów wraz z domieszką dobrych bakterii. Warto zrobić  sobie taki własny jogurt czy kefir  z udziałem probiotyków. Poniżej podaję linki gdzie można poczytać na ten temat czy kupić takie wyroby. 

 

 

 

http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?user_id=2987 

 

http://vistafit.manifo.com/jogurt-probiotyczny---prebiotyk

 

http://celfit.manifo.com/jogurt-probiotyczny

http://www.jogurt-domowy.pl/index.php?page=shop.browse&category_id=1&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=56